Lubię House’a. Może nie jak większość moich znajomych, którzy śledzą odcinek za odcinkiem, serię za serią, ale lubię i czasem oglądam. I w czwartek też oglądałam. Jeden odcinek. Nie wiem jakiej serii, bo nie przeszkadza mi oglądanie House’a i zgraji (a przede wszystkim Wilsona do, którego mam słabość podobną do tej Hanksowskiej w CastAway do jego Wilsona)nie w ciągu, bez porządku, bo jakoś wszystko da się dopowiedzieć,dowyobrazić, domyślić… A i taa na końcu wyjdzie, że przez dowyobrażenia i domysły wyszedł mi zupełnie inny serial:)


Odcinek był pełen vicodinu i  pięknychpańnieznośnielekkichobyczajów, oczywiście był przypadek – ciekawy przypadek medyczny, piękny byk,podsmażanie wnętrzności, łamanie mięśnia sercowego dosłownie i w przenośni, i zderzenie rzeczywistości z oczekiwaniami- jakże okrutne!, kąpiel w basenie i trochę młodych, co piją jak drużyna wygrywa a jak przegrywa to podwójnie, ale co najważniejsze była też piosenka…


Sama nie wiem, czy porwała mnie sama melodia, tekst czy dopasowanie ze sceną, ta piękna kompatybilność obrazowo-muzyczna czy stan głowy (bo jak wiem sama o sobie o głowę tutaj chodzi, bo „przeszkoda to twoja głowa, taka jest ma mowa„)? No bo czyż głowa nie jest częścią ciała? a nawiązując do tytułu songu, o którym mowa My body is a cage- tak od razu odczułam, że my body też a raczej head:), co z dalszym tekstem niewiele ma wspólnego jeśli chodzi o moje w nim odnajdywanie, to może budząca się pod jego wpływem chęć posiadania mężczyzny, co miałby klucz w mindzie do mojej head, albo żeby mój luby w końcu go odnalazł, gdzieś pomiędzy pracą fejsem i demotami (od których na samą myśl robi mi się słabo:/). Choć może nie znajduję w nim więcej siebie, bo to za trudne, bo jakoś podświadomie czuję, bo za tą żelazną kurtyną w moim mózgu jakby coś pukało i wołało, że coś tam jeszcze jest!- to pragnienie Set my spirit free, i head też!! No i trudno przyznać, że moje serce zwolniło, choć zdaje się, że w tym tekście nie chodzi o to, o co mi(intuicja mi mówi), bo jest tam „I’m living in an age, Whose name I don’t know, Though the fear keeps me moving, Still my heart beats so slow„, a ja nie wiem o jaki age chodzi. Ale nie pisalam nowej matury, więc interpretuję pod swój klucz, a nie ME. Więc serce mi zwolniło, a powinno przyspieszyć i tańczyć, i skakać, i z zawału przechodzić do palpitacji, i zapaści (pewnie mylę te wszystkie stany). A tu co? a tu head;/ psuj jeden.


Wracając do My cage is a body; to za serce złapał mnie cover, a nie pierwotna wersja, którą jak się później okazało, słyszałam nie raz, ale nie skojarzyłam, choć cover nie jest aż tak odjechaną wersją od oryginału, a nawet przejawia cechy atawistyczne. Peter Gabriel – jest tym, który coveruje. Arcade Fire – tymi co napisali numer (płyta „Neon Bible„). Odsłuchując obie te wersje, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to piosenka Tego, co śpiewał, że by się nie giwapować. Jego głos, jego interpretacja, aranżacja utworu- wszystko jest tak spójne, harmonijny(choć o harmonii to pojęcie mam czysto wrażeniowe), nierozerwalne, namacalne, że wersja pochodzących od pijących syrop klonowy na mnie nie działa. Owszem tekst jest kluczowy i jest ich- gratulacje, budowa utworu, zmiana napięcia też ich, ale jakieś to wykonanie takie miałkie, metłe – bo jak czegoś brakuje to soli- za dużo syropu. Na szczęście exgenesisowiec sól miał, i jak na twórcę zespołu o takiej nazwie, wszystko pięknie stworzył. Mam nieodpartą pokusę by napisać, że tą solą są instrumenty smyczkowe.

A tutaj proszę tekst:
My Body Is A Cage

My body is a cage that keeps me
From dancing with the one I love
But my mind holds the key

My body is a cage that keeps me
From dancing with the one I love
But my mind holds the key
 
I’m standing on a stage
Of fear and self-doubt
It’s a hollow play
But they’ll clap anyway

My body is a cage that keeps me
From dancing with the one I love
But my mind holds the key

You’re standing next to me
My mind holds the key I’m living in an age
That calls darkness light
Though my language is dead
Still the shapes fill my head

I’m living in an age
Whose name I don’t know
Though the fear keeps me moving
Still my heart beats so slow

My body is a cage that keeps me
From dancing with the one I love
But my mind holds the key
You’re standing next to me
My mind holds the key

My body is a

My body is a cage
We take what we’re given
Just because you’ve forgotten
That don’t mean you’re forgiven

I’m living in an age
That screams my name at night
But when I get to the doorway
There’s no one in sight

My body is a cage that keeps me
From dancing with the one I love
But my mind holds the key
You’re standing next to me
My mind holds the key

Set my spirit free
Set my spirit free
Set my body free
(Arcade Fire)I dwie wersje jednego kawałka w słusznej kolejności